Tıbbi Değerlendirmeniz

Doktorunuz bir tedavi planı tasarlamadan önce, omurga problemlerinizin dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Teşhis ne kadar kesinse, tedavi de o kadar başarılı ve hedefine uygun olacaktır. Değerlendirmenizde, tıbbi geçmişiniz, fiziksel muayeneniz ve diyagnostik testler yer alır.


Tıbbi Geçmiş

Doktorunuz size, belirtileriniz, bu belirtileri ne zaman hissettiğiniz ve etkilenen vücut kısımlarınız ile ilgili sorular yöneltecektir. Boyun probleminizin hayatınızı nasıl etkilediğini değerlendirmede yardımcı olmak için işiniz ve diğer etkinliklerinizle ilgili sorular, ayrıca eskiden ve şu sıra yaşadığınız tıbbi problemlerinizle ilgili olarak da sorular sorulabilir.


Fiziksel Muayene

Fiziksel muayene, belirtilerinize başka problemlerin yol açmadığına dair doktorunuzun emin olmasını sağlar. Doktorunuz, hareketinizin ne kadar iyi olduğunu bulmak ve hangi hareketlerin belirtilere neden olduğunu görmek için boynunuzu muayene edecektir. Durumunuzun boyun sinirleri ile ilgili olup olmadığını bulmak için eliniz ve kolunuzdaki hissi ve gücü kontrol edecektir. Reflekslerinizi de test edebilir.


Diyagnostik Testler

  • Röntgen, omurlarınızın genel durumunu gösterir.
  • MR, disklerin, omuriliğin ve diğer yumuşak dokuların görüntülerini verir.
  • CT, omurları gösterir.
  • Myelogramlar, sinirlerin ve omuriliğin hatlarını belirlemek için kontrast sıvı kullanan özel röntgenlerdir.
  • EMG, kolunuzdaki sinir fonksiyonunun durumunu ölçer.
© 2019 Op. Dr. Kerem Bıkmaz. All Rights Reserved.