Cerrahi Öncesi Rolünüz

Ameliyat olmaya karar verirseniz, cerrahinin başarılı olmasına yardım edebilirsiniz. Beklentinizin ne olduğunu bilin ve hazırlanın. Cerrahiniz için ilerisini planlayın. Cerrahinin sizin için yapabilecekleri hakkında gerçekçi beklentileriniz olsun ve cerrahınızın tüm talimatlarına uyun.


İlerisini Planlamak

Ameliyat olmak, stres yaratabilir. Ancak eğer ilerisini planlarsanız, iyileşme döneminiz daha kolay geçebilir. İşten ne kadar süre uzak kalacağınızı cerrahınızla konuşun. Cerrahi sonrası birkaç hafta için otomobil kullanamayabilir veya başka bazı etkinlikleri yapamayabilirsiniz. Aile veya arkadaşlarınızın, getir götür işleri ve küçük ev işlerinde size yardım edeceğinden emin olun.


Gerçekçi Beklentilere Sahip Olmak

Sizin için iyi bir cerrahi sonuç nedir? Bu cerrahi, boyun ve kolunuzdaki belirtilerin hafiflemesine yardım edebilir. Ancak belirtiler tamamen kaybolmayabilir. Gerçekçi beklentilere sahip olmak, başarının anahtarı olabilir. Size servikal disk cerrahisi yapılmadan önce, bu cerrahi işlemin probleminiz için ne yapıp yapamayacağını öğrenin. Beklentilerinizi cerrahınızla konuşun.

Yapacağınız plan içinde, “sık kullandığınız eşyaları tekrar düzenlemek” de olabilir. Bu sayede cerrahi sonrası eve gittiğiniz zaman bu eşyalara kolayca ulaşabilirsiniz.


Kemik Doku Nakli ya da Servikal Disk Protezi Gerekirse

Cerrahinizin tipine bağlı olarak, kemik dokusu nakline ihtiyacınız olabilir. Bu doku, bir kemik bankasından (allograft) veya kendi vücudunuzdan (otograft), örneğin kalça kemiğinizden alınabilir. Cerrahınız bu seçenekleri sizinle konuşacaktır.


Bir Boyunluk Kullanmak

Probleminize bağlı olarak cerrahınız, sert veya yumuşak bir boyunluk tavsiye edebilir veya boyunluk önermeyebilir. Boyunluk, boynunuzun hareketini kısıtlayarak iyileşme sürecinde boyun omurganızı korumaya yardım edebilir ve cerrahi öncesi veya hemen sonrasında takılabilir.

© 2019 Op. Dr. Kerem Bıkmaz. All Rights Reserved.