İyileşmedeki Rolünüz

İyileşirken, boyun omurganızı korumanız gerekir. Bunun en iyi yolu, hareket kısıtlama ile ilgili talimatlara uymak ve varsa, boyunluğunuzu takmaktır.


Hayatınızın Kontrolünü Üstlenmek

Boyun omurganızdaki cerrahi, belirtilerinizi hafifletmede yardımcı olabilir. Devamlı bir boyun bakımı ile tümü olmasa da, sevdiğiniz çoğu etkinliğinizi sürdürebilirsiniz. Bu durum, yaşamınızın kontrolünü tekrar ele geçirmenize izin verecektir. Omurganızı sağlıklı tutmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin.

  • Etkin kalın. Yürüyüş gibi düzenli bir egzersiz, kaslarınızı güçlü ve esnek kılar. Omurganızı da destekler.

  • Duruşunuz iyi olsun. Kulaklarınız, omuzlarınız ve kalçalarınız aynı hatta olacak şekilde ayakta durun ve oturun. Kambur durmayın veya düşmeyin. Bir fizyoterapist, omurganızı nasıl korumanız gerektiği hakkında size daha çok bilgi verebilir.

  • Sigara içmeyin. Sigara içmek, disklerinizi incinmeye daha yatkın hale getirir. Ayrıca, kaslarınızın ihtiyaç duydukları tüm oksijeni almasını da engeller.

  • Gerginlikle baş edin. Gerginlik, boyun ve sırt problemlerine neden olabilir veya onları daha da kötüleştirebilir. Stresi hafifletmek, boyun ve sırt ağrısını dindirebilir veya önleyebilir.

Op. Dr. Kerem Bıkmaz

Op. Dr. Kerem Bıkmaz

İletişim

INCA Klinik
Unimed Center, Teşvikiye,
Hakkı Yeten Cd. No:19, No:23 Kat:9, Fulya, 34365
Şişli / İstanbul

Telefon: +90 212 219 3535

Faks: +90 212 219 3104

E-Posta: bilgi@kerembikmaz.com